Kalendarium

Wtorek, 2018-08-21

Imieniny: Franciszka, Kazimiery

Statystyki

  • Odwiedziny: 44211
  • Do końca roku: 132 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!
Jesteś tutaj: Start / Świat ucznia

Świat ucznia

Artykuły

Zakończenie roku szkolnego

2018-06-24
Powiększ zdjęcie

22 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny! Cieszy nas bardzo, że tak wielu uczniów otrzymało nagrody i wyróżnienia. Szczególnie gratulujemy uczniom klasy 6a, ponieważ otrzymali statuetkę Klasy na Medal oraz Gai Czech, która zapracowała na tytuł Uczennicy na Medal! Wszystkim Dzieciom życzymy szczęśliwych, udanych i bezpiecznych wakacji! Dużo słońca dla Wszystkich i do zobaczenia we wrześniu!

Czytaj więcej o: Zakończenie roku szkolnego

Pożegnanie klas III

2018-07-07
Powiększ zdjęcie

Przyszliśmy dziś pożegnać naszą szkołę i wszystkich tych, którzy zabiegali o to,

by wyrośli z nas ludzie mądrzy, odpowiedzialni,

umiejący ofiarować swoje serce innym”

 

Znowu nadszedł dzień pożegnania...kolejny rocznik uczniów klas trzecich wyfrunął spod naszych opiekuńczych skrzydeł w świat…Nasze ostatnie spotkanie było wzruszające i ciepłe. Nie można ukryć, że czas wspólnie spędzony w szkole owocuje przyjaźnią uczniów oraz nauczycieli.

                       

To dlatego my wychowawcy klas trzecich mottem tegorocznego, ostatniego spotkania uczyniliśmy słowa Kubusia Puchatka: „Jeśli przyjdzie taki dzień, że nie będziemy mogli być razem zatrzymaj mnie w swoim sercu zostanę tam na zawsze”

 

”Nie wierzyłam, stojąc nad brzegiem rzeki, która była szeroka i rwista (…), że przejdę ten most (...)-wyznała w imieniu uczniów Natalia Rychter słowami poety.

„Spędziliśmy razem trzy lata. Tu przeżywaliśmy radość sukcesów i gorycz porażek”-mówił Patryk Popczyk

„Prosimy o wybaczenie naszej hardości(…), jesteśmy wdzięczni tym, którzy wymagając rozumieli, że uczeń miewa dobre i złe dni, szanujemy tych, którzy wiedzę naukową łączyli z mądrością życiową…, podziwiamy tych, którzy literę prawa łączyli z literą serca...”-powiedziała Zuzia Pająk.

 

Były kwiaty dla nauczycieli, ciepłe słowa uczniów klas drugich gimnazjum do odchodzących Trzecioklasistów i serdeczne upominki dla nich.

 

Najlepsi uczniowie odebrali z rąk pani dyrektor-Marii Świniarskiej nagrody za swoje sukcesy, zaś rodzice otrzymali listy gratulacyjne za wzorowe wychowanie swoich dzieci.

 

W tym roku jak zawsze wyłoniliśmy ucznia, któremu przypadł zaszczytny tytuł Najlepszego Absolwenta Gimnazjum nr 11.

Tym razem został nim uczeń klasy 3a Maciej Czech. Gratulujemy:)

 

Jeszcze tylko kilka prawd do zachowania na całe życie od Trzecioklasistów:

„Chciałbyś zrobić coś wspaniałego, a inni źle oceniają twoje intencje.

Nieważne: I tak rób to.”

„Dobro, które czynisz jutro jest zapomniane. Nieważne: Czyń tak dalej.

„Pomagasz ludziom, a oni tego nie zauważają. Nieważne: Pomagaj im nadal”

 

Wreszcie najbardziej wzruszający moment naszego spotkania- wychowawcy klas trzecich  ostatni raz otworzyli dzienniki lekcyjne i wyczytali nazwiska swoich uczniów.

Każdy z nich otrzymał przygotowaną wcześniej żaglówkę z ukrytym w jej wnętrzu cytatem-myślą i… przestał być uczniem Gimnazjum nr 11 w Częstochowie.

 

Wszystkim naszym tegorocznym absolwentom życzymy spełnienia marzeń, wielu przyjaciół i satysfakcji w życiu.

„Nie płacz, że coś się skończyło, tylko uśmiechaj się, że ci się przytrafiło.

 

Bogumiła Kułakowska, Małgorzata Komorowska

Czytaj więcej o: Pożegnanie klas III

12 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Projektu

2018-07-06
Powiększ zdjęcie

W tym dniu uczniowie klas drugich oddziałów gimnazjalnych zaprezentowali efekt swojej pracy nad realizacją projektów edukacyjnych . W tym roku szkolnym były to trzy projekty:

Walory przyrodniczo- turystyczne Polski, którego opiekunem był pan Artur Matuszewski. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 2b.

We’d like to discover your school! Do you want to see ours?, którego opiekunem była pani Bogumiła Kułakowska.

Był to projekt eTwinning realizowany we współpracy ze szkołami partnerskimi we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Albanii, Turcji i Rumunii. Do jego realizacji przystąpiła grupa uczniów z klasy 2aG w składzie: Agata Suliga, Karolina Stefanek, Emilia Zych, Jakub Bąk, Jakub Gadzaliński i Marcin Rychter.

 Zadaniem każdej szkoły stało się zaprezentowanie siebie samych- uczniowie nagrywali filmy prezentujące ich samych oraz rodziny, przyjaciół i domowe zwierzaki oraz przygotowanie informacji i zdjęć swojej  szkoły, drogi do szkoły oraz  okolicy. Przygotowane zostały przykładowe plany lekcji, zasady i regulaminy panujące w szkołach. Poznawaliśmy też swoje systemy edukacjii poszczególne etapy szkolne, a także poszczególne stopnie szkolne. Uczniowie zastanawiali się, co podoba im się  w szkole, dzielili się informacjami o swoich pasjach, ulubionych książkach, bohaterach literackich,  muzyce, sporcie, formach spędzania wolnego czasu. W trakcie pracy uczniowie nieco się rozmarzyli i podzielili się swoimi wizjami idealnej szkoły. Wszelkie informacje przygotowywane były w formie plansz, rysunków, wykresów, opisów i zdjęć.Ze wszystkich przygotowanych materiałów powstała prezentacja, którą zwieńczyły pozdrowienia dla kolegów i koleżanek ze szkół partnerskich i życzenia udanych wakacji , jak też kolejnego roku szkolnego.

Niektóre zadania projektu przygotowywane były w parach, indywidualnie, a inne przez wszystkich członków grupy razem. Wspólną pracę częściowo wykonywaną w domu, a częściowo w szkole uczniowie umilali sobie słodkim poczęstunkiem.

 Oprócz wykonania konkretnych zadań projektowych, wymagających umiejętności posługiwania się językiem angielskim w mowie i piśmie oraz umiejętności informatycznych uczniowie musieli nauczyć się współpracy - odpowiedzialności za swoją część zadania, dzielenia solidarnie zadań, które sprawiały więcej trudności, dotrzymywania słowa, przekonywania do swoich pomysłów, ustępowania i sztuki kompromisu. To bardzo cenne życiowe umiejętności!

 

Jacy jesteśmy ?- uczniowie naszej szkoły w statystyce- opiekunem projektu była pani Małgorzata Komorowska. W projekcie brało udział 18 uczniów z klasy 2a. W celu zebrania informacji na temat swoich koleżanek i kolegów uczestnicy projektu musieli ułożyć ankietę, która była narzędziem badawczym, przeprowadzić ją wśród uczniów klas 6 i 7 szkoły podstawowej i II i III oddziałów gimnazjalnych, policzyć uzyskane dane, graficznie przedstawić wyniki za pomocą tabel ,diagramów i wykresów. Podczas Dnia Projektu uczniowie zaprezentowali swoje prezentacje multimedialne na temat wyglądu zewnętrznego, zainteresowań, spędzania wolnego czasu, sposobu odżywiania, planów na przyszłość swoich koleżanek i kolegów.

I tak statystyczny uczeń naszej szkoły ma na imię Julia lub Kuba,urodził się w maju, ma niebieskie oczy, średni wzrost, nosi T-shirt i jeansy, słucha rapu ,czas wolny spędza ze znajomymi, ostatnio przeczytał “Latarnika”, uprawia sport, lubi lekcje w-f, uwielbia grać w gry komputerowe, codziennie korzysta z Facebooka, ma psa, brata lub siostrę, najbardziej ze słodyczy lubi czekoladę, lubi pizzę, nie lubi sushi, chce mieć prawo jazdy, mieszkać w mieście, mieć wyższe wykształcenie i dwoje dzieci.

JEST SUPER!!!!

 

Opiekunowie projektów edukacyjnych:

Bogumiła Kułakowska, Małgorzata Komorowska, Artur Matuszewski

Czytaj więcej o: 12 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Projektu

Mogiła pilotów

2018-06-24
Powiększ zdjęcie

Przed wakacjami uczniowie naszej szkoły wyczyścili mogiłę pilotów. Po umyciu pomnika, uporządkowaniu zniczy, zapalili lampki oraz chwilą ciszy uczcili bohaterskich żołnierzy.

Czytaj więcej o: Mogiła pilotów

AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2018”

2018-06-22
Powiększ zdjęcie

W związku z rozpoczętym okresem letnim rusza akcja „Bezpieczne Wakacje 2018”.
Celem akcji, która potrwa od 25 czerwca do 31 sierpnia 2018 r. jest:

  • zapewnienie bezpiecznego wypoczynku w miejscowościach turystycznych województwa,
  • zapewnienie bezpiecznego przejazdu dzieci i młodzieży do i z miejsc wypoczynku,
  • zapewnienie bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży pozostającej w miejscu zamieszkania,
  • podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku letniego.

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, pod adresem internetowym:

www.wypoczynek.men.gov.pl  dostępna jest ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, w której możecie Państwo uzyskać informacje dotyczące organizatora          i miejsca wypoczynku na terenie województwa śląskiego.

DOPALACZE WYPALACZE „GROŹNE NARKOTYKI” 

Nowe narkotyki, potocznie zwane „dopalaczami” są najgroźniejszą trucizną, na jaką narażeni są młodzi ludzie, prowadzą do uzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów. Zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych obowiązuje w Polsce od
27 listopada 2010 r. Natomiast od 1 lipca 2015 r. zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii – m. in. o rozszerzenie listy substancji zakazanych o 114 nowych pozycji dotychczas  zakwalifikowanych jako „dopalacze”. W lipcu 2015 roku w województwie śląskim odnotowano tragiczny bilans zatruć (ogółem w tym czasie w całym województwie wykazano ponad 800 zatruć dopalaczami, 550 osób trafiło do szpitali), w wyniku którego zmarły dwie osoby 19-latek, który najprawdopodobniej przyjął substancję o nazwie "mocarz", oraz 24-latek w następstwie spożycia "rozpałki do grilla". Niestety, ten poważny problem jest ciągle aktualny. Od początku stycznia do 14 października 2017 roku w województwie śląskim odnotowano ponad 1150 podejrzeń zatruć „dopalaczami”, 852 osoby wymagały hospitalizacji, a 2 osoby zmarły.

Dopalacze, jak i inne substancje odurzające, niszczą przede wszystkim Ośrodkowy Układ Nerwowy i negatywnie wpływają na prace mózgu. Unikaj dopalaczy - zażywanie środków odurzających jest szkodliwe w każdym wieku, a spustoszenia, jakie sieją
w dojrzewającym organizmie nie da się naprawić. Zażywanie dopalaczy może być początkiem uzależnienia!

W związku z dużym zainteresowaniem tematyką dopalaczy polecamy stronę internetową opracowaną przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

www.dopalaczeinfo.pl

oraz inne przydatne materiały, w których znajdziecie Państwo podstawowe informacje dotyczące tego niepokojącego zjawiska.

 AKCJA „BRĄZOWO, ALE CZY ZDROWO?”

W związku z nadmiernym korzystaniem z solariów przez młodzież przed ukończeniem
18 roku życia istnieje konieczność zwiększenia działań informacyjno - edukacyjnych, prowadzących do zmniejszenia występowania niekorzystnych skutków zdrowotnych z tego powodu. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy, niewielkie ilości promieniowania UV
są korzystne dla zdrowia i odgrywają istotną rolę w wytwarzaniu witaminy D. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Promieniowanie UV nie tylko przyspiesza proces starzenia się skóry,
ale głównie powoduje takie zniszczenia, które bez jego nadmiernego udziału prawdopodobnie nie miałyby miejsca. Skóra bez tych uszkodzeń i zniszczeń wyglądałaby zdrowo i młodo. Zmiany skórne pod wpływem promieniowania UVA, czyli efekty fotostarzenia się nie
są widoczne w krótkim odstępie czasu, powstają później. Dzieci i młodzież są szczególnie narażone na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Nadmierna ekspozycja młodzieży na słońce, szczególnie sztuczne, może przyczynić się do powstania raka skóry w późniejszym wieku. Mechanizmy dowodzące tej zależności nie są do końca jasne, ale pewne jest, że skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV w okresie rozwojowym. Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych
u ludzi. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań
na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki, a liczba zgonów z powodu czerniaka wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

UWAGA NA BARSZCZ SOSNOWSKIEGO!

W związku z rozpoczęciem sezonu letniego zwracamy szczególną uwagę na niebezpieczną roślinę - barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina niebezpieczna. Pochodzi
z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na rozległych obszarach Europy środkowej
i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna. Można go spotkać w wielu miejscach, rośnie na łąkach i w przydrożnych rowach, nad brzegami rzek i jezior, w ogrodach i parkach.

Jak go rozpoznać? Przede wszystkim po okazałych wymiarach – to jedna z największych roślin zielnych na świecie, niektóre okazy potrafią dorastać nawet do pięciu metrów wysokości. Duże, szerokie liście przypominają trochę popularny łopian, a długie pędy
z wieloma białymi kwiatami – wyrośnięty koper. Łodyga jest u góry zielona, a w dolnej części pokryta fioletowymi plamkami. Roślina ta jest silnie toksyczna. Włoski na łodygach
i liściach barszczu wydzielają parzącą substancję, która zawiera szkodliwe substancje uaktywniające się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza.

W soku barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Kontakt z nią powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany, długo niezanikające blizny. Do poparzenia przez barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu
z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i alergików. Oprócz poparzeń skórnych, związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą również wywoływać:

- podrażnienia dróg oddechowych

- nudności

- wymioty

- bóle głowy

- zapalenie spojówek.

W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego należy zachować ostrożność. Najlepiej nie zbliżać się do niego i nie dotykać go. Jeżeli jednak doszło do kontaktu z rośliną, trzeba niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne, przynajmniej przez 48 godzin (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn). Warto skorzystać z pomocy lekarskiej.

 

 

 

Czytaj więcej o: AKCJA „BEZPIECZNE WAKACJE 2018”

Piknik Rodzinny

2018-06-19
Powiększ zdjęcie

,,Nawet odrobinę też podzielić można...”- sprawozdanie z akcji DZIECI - DZIECIOM

2018-06-19

    Uczniowie klas VIb i VII a, pod przewodnictwem pani Marzeny Michalskiej i pani Patrycji Grabarczyk-Wąsińskiej, już po raz drugi zorganizowali akcję Dzieci Dzieciom. Zbiórka darów trwała od 1 kwietnia  do połowy czerwca 2018 r. Wszystkim przyświecał jeden cel – pomoc drugiemu człowiekowi. Dzięki ofiarności uczniów, ich rodziców, nauczycieli udało się zebrać ogromne ilości produktów chemicznych, spożywczych, papierniczych i innych, które przekazano do Domu Małego dziecka im. Bojanowskiego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, a także na oddział pediatryczny do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Zebrano także  320,99 zł - za tą kwotę również zostały zakupione produkty. Szczególne podziękowania przekazujemy Pani Katarzynie, cioci naszego ucznia, która szczególnie włączyła się do akcji przekazując duże ilości słodyczy.                           

 DZIĘKUJEMY :-)

Czytaj więcej o: ,,Nawet odrobinę też podzielić można...”- sprawozdanie z akcji DZIECI - DZIECIOM

"Skrzydlate słowa”

2018-06-15
Powiększ zdjęcie

XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Skrzydlate słowa” na pracę zainspirowaną twórczością Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej

Dnia 24 maja 2018 r. w naszej szkole został rozstrzygnięty XIV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Skrzydlate słowa", którego organizatorkami były panie: Anna Zienkiewicz, Anna Dyndał, Anna Banasik, Mariola Drapała, Agnieszka Kuliś.

Na konkurs wpłynęło 45 prac z 11 szkół podstawowych Częstochowy: SP 2, SP 7, SP 9, SP 11, SP 13, SP 29, SP 32, SP 36, SP 39, SP 41, SP 53. Inspirację do uczniowskiej twórczości stanowił wiersz Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej pt. „Babcia na wiosnę”.

Prace wykonane różnymi technikami oceniało jury w składzie: p. Elżbieta Chodorowska,

p. Beata Mielczarek oraz p. Romualda Anioł- Lubas- wszystkie są malarkami i nauczycielkami plastyki.

Jak podkreśliło jury, prace prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i świadczą o dużej wrażliwości  i wyobraźni autorów.

Jury uhonorowało nagrodami następujących uczniów:

I miejsce:

Anna Wójcik SP 41

Natalia Olejniczak SP 11

Laura Wójcik SP 7

 

II miejsce:

Agata Durka SP 39

Natalia Holi SP 7

Julia Jurkiewicz SP 11

 

III miejsce:

Irmina Drabas SP 29

Zuzanna Górniak SP 41

Weronika Nowak SP 13

 

Wyróżnienia:

Aleksandra Sochańska SP 11, Paulina Mączka SP 2; Natalia Chlebosz SP 11;

Olga Górnicka SP 41; Anastazja Czerny SP 41; Joanna Zarychta SP 53;

Agnieszka Prudło SP 41; Zuzanna Szewczyk SP 53, Maciej Beszczyński SP 41;

Wiktoria Wilk SP 53; Aleksandra Szulc SP 36; Nicola Ramian SP 11;

Jagoda Kucharska SP 32

 

GRATULUJEMY!

Czytaj więcej o: "Skrzydlate słowa”

Ogród Zoologiczny w Opolu

2018-06-07
Powiększ zdjęcie

We wtorek 29 maja 2018r. 32 - osobowa grupa z SP 11 w Częstochowie odwiedziła piękny Ogród Zoologiczny w Opolu. Pierwszoklasiści podróżowali autokarem z przemiłym kierowcą, mięli wiele okazji by wykazać się umiejętnościami zastosowania "Regulaminu Wycieczkowicza" Zobaczyli wspaniałe zwierzęta i piękną roślinność opolskiego zoo. Jedli śniadanie w plenerze, bawili się i odpoczywali na placu rekreacji. Najbardziej zachwycali się: gibonami (zwłaszcza samicą z trzymiesięcznymi bliźniętami), tresurą i karmieniem uszatek, lemurami, żyrafami, pelikanami itp. Mogli spojrzeć w oczy wilkom. Znaleźli też coś dla siebie wielbiciele bezkręgowców. Pierwszoklasiści przekonali się także o tym, że "ogród zoologiczny, na przestrzeni lat, z bestiarium i menażerii przekształcił się we współczesną Arkę Noego. Jej przesłaniem jest ochrona tysięcy gatunków zwierząt przed zalewem ludzkiej chciwości, ignorancji i głupoty."  Dobre humory i słoneczko towarzyszyły wycieczkowiczom nieustannie. Nie zabrakło też posiłku w miejscu uwielbianym przez dzieci.  Do Gnaszyna wrócili z godzinnym opóźnieniem, ale ogromną liczbą wrażeń, wieloma wspomnieniami, pamiątkami i niezliczoną ilością zdjęć

Czytaj więcej o: Ogród Zoologiczny w Opolu

Dzień Dziecka

2018-06-07
Powiększ zdjęcie

W Dzień Dziecka Pierwszaki miały wiele atrakcji Projekcja Filmu " Był sobie pies" Gofry z bitą śmietaną, truskawkami, dżemikami i posypkami Zdrowy poczęstunek(kanapki warzywne i sałatki) od starszych kolegów i koleżanek

Czytaj więcej o: Dzień Dziecka