Kalendarium

Środa, 2021-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Statystyki

 • Odwiedziny: 318134
 • Do końca roku: 226 dni
 • Do wakacji: 37 dni
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

Bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 11 prowadzą: pani Agnieszka Dumańska w budynku A i pani Anna Zienkiewicz w budynku B. Z księgozbioru można korzystać przez cały tydzień.

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "A"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "B"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Zasady korzystania z biblioteki podczas pandemii koronawirusa

 1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły według harmonogramu, który opublikowany jest na stronie internetowej szkoły oraz przekazany wychowawcom oddziałów. Wychowawcy zapoznają z nim uczniów.
 2. Wypożyczać książki wolno tylko na swoje nazwisko.
 3. Dokonując zwrotów książek, należy podać swoje nazwisko, imię i oddział.
 4. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie w godzinach pracy biblioteki.
 5. Ze zbioru podręcznego uczniowie korzystają wyłącznie na miejscu.
 6. Książki, materiały z tego zbioru mogą być wypożyczane nauczycielom na lekcje.
 7. Książki wypożyczane nauczycielom na lekcje są egzemplarzami okazowymi. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nauczyciel nie przekazuje ich uczniom do oglądania.
 8. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
 9. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (minimum 1,5 m).
 10. Do stanowiska wypożyczeń książek uczniowie podchodzą pojedynczo.
 11. Pomieszczenia biblioteczne są wietrzone na bieżąco, nie rzadziej jednak niż co 45 minut
 12. Na bieżąco dezynfekowane są klamki, klawiatury, telefon, włączniki światła oraz inne powierzchnie i elementy wyposażenia często używane.
 13. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego i zapewnienia bezpiecznej obsługi osób korzystających z biblioteki ogranicza się liczbę odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
 14. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych lub zwrotu wcześniej wypożyczonych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, także w oczekiwaniu na wejście do biblioteki.
 15. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
 16. Okres kwarantanny przyniesionej książki wynosi 2 dni.
 17. Zawieszone do odwołania jest korzystanie z czytelni.
 18. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
 19. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, ma obowiązek odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza. Działanie to następuje w telefonicznym uzgodnieniu z rodzicami ucznia.
 20. Przed zakończeniem roku szkolnego każdy uczeń, korzystający z biblioteki, musi oddać wypożyczone książki, w tym – podręczniki.
 21. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za zniszczone lub zagubione książki.
 22. Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto w ustalonym terminie.
 23. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców wg harmonogramu umieszczonego na stronie szkoły i udostępnionego przez wychowawców.
 24. Pracownicy szkoły i uczniowie, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
 25. Przyjęte książki zostaną odłożone w wydzielone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny trwającej min. 2 dni. Po tym okresie można je włączyć do użytkowania.
 26. Po upływie kwarantanny nauczyciele bibliotekarze dokonują oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub wpłaty na wyznaczone konto, o czym zostanie poinformowany przez e-dziennik.
 27. Ocena stanu i liczba oddanych podręczników dokonana przez nauczycieli bibliotekarzy jest ostateczna.

Do obowiązków czytelnika należy przestrzeganie regulaminu biblioteki. 

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11
W CZĘSTOCHOWIE

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

- wypożyczając je do domu

- czytając lub przeglądając na miejscu

- wypożyczając lub przeglądając w salach lekcyjnych

3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca.

4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone zniszczenia zgłosić bibliotekarzowi.

5. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę albo inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

6. Czytelnicy mogą wypożyczać książki na okres ferii zimowych i letnich.

7. Uczniowie kończący lub zmieniający szkołę zobowiązani są przed odejściem rozliczyć się biblioteką.

Artykuły

Rok Tadeusza Różewicza

2021-05-17

Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz to wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. Jako członek Wydziału VI Twórczości Artystycznej Polskiej Akademii Umiejętności, był aktywnym działaczem na rzecz sztuki.

Czytaj więcej o: Rok Tadeusza Różewicza

Książka Joanny Matias "Santa Rosa"

2021-04-29

   Niezwykła książka o mało znanej historii - polskich dzieciach w Meksyku. Zapraszamy starszych uczniów do przeczytania - tu jest dostępna bezpłatnie i legalnie książka w formacie pdf:

https://drive.google.com/file/d/19Q8MdSzXfJTAJo2baLJAy9iG24eyV7cH/view?fbclid=IwAR1y1yoP48XcYiC1x-rMmQCRFOgmlZTrrTb2-hSuVStkPjG3ObnIkJbZkZM

Tu znajdziecie informacje o książce - wypowiedź autorki oraz krótki opis "Santa Rosa" i o tym, jak powstała:

https://polakpotrafi.pl/projekt/santa-rosa

 

Czytaj więcej o: Książka Joanny Matias "Santa Rosa"

Rok 2021 rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-04-27

  Uchwałą Sejmu i Senatu RP prymas Stefan Wyszyński został patronem 2021 roku. W ten sposób władza ustawodawcza Rzeczypospolitej oddała hołd Prymasowi Tysiąclecia, wyrażając pamięć, szacunek i wielkie uznanie dla całego jego życia i dokonań.

W 2021 roku obchodzona będzie 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września bieżącego roku w Warszawie, o godzinie 12.00.

Czytaj więcej o: Rok 2021 rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2021-04-23

Dzień Książki

Kiedy przeczytam nową książkę ,
to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,
a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - 
to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.
( przysłowie chińskie )

Czytaj więcej o: 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku - 42% badanych przeczytało co najmniej jedną książkę

2021-04-23

   W 2020 roku 42% badanych przeczytało co najmniej jedną książkę. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat.

Przypomnijmy, że w 2019 roku w Polsce 39% osób (w wieku minimum 15 lat) przeczytało przynajmniej jedną ksiażkę. Tylko 9 % osób rzeczytało 7 lub więcej książek w ciągu roku.

Częściej i chętniej czytamy książki w formie papierowej niż cyfrowej. Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45%, wzrost o 4%), pożyczenie od znajomego (32%, spadek o 3%), prezent (34%, wzrost o 3%). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23%) i własny księgozbiór (20%). Wielu czytelników korzysta z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28%).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), popularna (20%), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych autorów w roku 2020 to: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King, Harlan Coben, Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz, Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, E.L. James, Jo Nesbo.

Czytaj więcej o: Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku - 42% badanych przeczytało co najmniej jedną książkę

Krzysztof Kamil Baczyński- poeta "pokolenia Kolumbów"

2021-04-19

 

K. K. Baczyński

 

22 stycznia obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wybitnego polskiego poety, przedstawiciela "pokolenia Kolumbów", uczestnika Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury postanowiło uhonorować pamięć o poecie odsłonięciem poświęconego mu muralu. Malowidło powstało na ścianie budynku przy ulicy Solec 85 w Warszawie. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się 22 stycznia 2021 roku.

Czytaj więcej o: Krzysztof Kamil Baczyński- poeta "pokolenia Kolumbów"

Klasyka literatury w audiobookach

2021-04-13

AudiobookPolskie Radio co tydzień, w każdy poniedziałek publikuje kolejną książkę w formie audiobooka. Radiobook to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków.

Oprócz pełnej wersji książek, czytanych przez wybitnych aktorów i dostępnych za darmo, na stronie Radiobooka znajdziemy też wywiady, wspomnienia, materiały o pisarzach.

Najnowszą publikacją książki w wydaniu dźwiękowym jest najsłynniejsza powieść Josepha Conrada „Jądro ciemności”. Zapraszamy do słuchania – tej i innych ponadczasowych dzieł literatury polskiej i światowej.

Czytaj więcej o: Klasyka literatury w audiobookach

Cyprian Kamil Norwid patronem 2021 roku

2021-04-09

Z poezją Norwida mieli już kontakt starsi uczniowie. Domyślam się, że nie wzbudziła ona entuzjazmu, jest bowiem niełatwa, wymagająca, trudno się ją czyta. Szymborska w jednym ze swoich wierszy użyła sformułowania: „skazywać kogoś na ciężkie norwidy”, co ma oznaczać zmagania z czymś niełatwym. No cóż, współcześni Norwidowi też go nie doceniali... Nie pisał on wierszy lekkich, łatwych i przyjemnych, jak Szymborska... Warto jednak spojrzeć na jego życie i twórczość, bo obydwa te zjawiska były niezwykłe.

Czytaj więcej o: Cyprian Kamil Norwid patronem 2021 roku

Rok 2021 - rokiem Stanisława Lema

2021-04-07

Sejm RP ustanowił patronów roku 2021. Są to: Stanisław Lem, Krzysztof Kamil Baczyński, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, kard. Stefan Wyszyński, Konstytucja 3 Maja. W kolejnych wpisach będziemy Wam przybliżać poszczególnych patronów. Dziś – Stanisław Lem.

Urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie. Do aktu urodzenia wpisano mu jednak 12 września, by uniknąć pecha. Podczas badania inteligencji uczniów gimnazjów w przedwojennej Polsce okazało się, że Stanisław Lem jest najinteligentniejszym dzieckiem w południowej Polsce. Czytał wtedy książki fantastyczne takich autorów, jak: Grabiński, Umiński, Verne, Wells; chciał wstąpić na politechnikę i zostać uczonym.

Czytaj więcej o: Rok 2021 - rokiem Stanisława Lema

Zmartwychwstał Pan! Alleluja! Święta Wielkanocne w poezji.

2021-04-01

 Wielkanoc

Na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego waz z życzeniami zdrowia, pokoju, radości i miłości przesyłamy Wam, kochani Czytelnicy, odrobinę polskiej poezji o tematyce wielkanocnej.  

Czytaj więcej o: Zmartwychwstał Pan! Alleluja! Święta Wielkanocne w poezji.