Kalendarium

Środa, 2020-11-25

Imieniny: Elżbiety, Katarzyny

Statystyki

 • Odwiedziny: 266444
 • Do końca roku: 36 dni
 • Do wakacji: 212 dni
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

Bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 11 prowadzą: pani Agnieszka Dumańska w budynku A i pani Anna Zienkiewicz w budynku B. Z księgozbioru można korzystać przez cały tydzień.

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "A"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "B"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Zasady korzystania z biblioteki podczas pandemii koronawirusa

 1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły według harmonogramu, który opublikowany jest na stronie internetowej szkoły oraz przekazany wychowawcom oddziałów. Wychowawcy zapoznają z nim uczniów.
 2. Wypożyczać książki wolno tylko na swoje nazwisko.
 3. Dokonując zwrotów książek, należy podać swoje nazwisko, imię i oddział.
 4. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie w godzinach pracy biblioteki.
 5. Ze zbioru podręcznego uczniowie korzystają wyłącznie na miejscu.
 6. Książki, materiały z tego zbioru mogą być wypożyczane nauczycielom na lekcje.
 7. Książki wypożyczane nauczycielom na lekcje są egzemplarzami okazowymi. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nauczyciel nie przekazuje ich uczniom do oglądania.
 8. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
 9. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (minimum 1,5 m).
 10. Do stanowiska wypożyczeń książek uczniowie podchodzą pojedynczo.
 11. Pomieszczenia biblioteczne są wietrzone na bieżąco, nie rzadziej jednak niż co 45 minut
 12. Na bieżąco dezynfekowane są klamki, klawiatury, telefon, włączniki światła oraz inne powierzchnie i elementy wyposażenia często używane.
 13. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego i zapewnienia bezpiecznej obsługi osób korzystających z biblioteki ogranicza się liczbę odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
 14. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych lub zwrotu wcześniej wypożyczonych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, także w oczekiwaniu na wejście do biblioteki.
 15. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
 16. Okres kwarantanny przyniesionej książki wynosi 2 dni.
 17. Zawieszone do odwołania jest korzystanie z czytelni.
 18. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
 19. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, ma obowiązek odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza. Działanie to następuje w telefonicznym uzgodnieniu z rodzicami ucznia.
 20. Przed zakończeniem roku szkolnego każdy uczeń, korzystający z biblioteki, musi oddać wypożyczone książki, w tym – podręczniki.
 21. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za zniszczone lub zagubione książki.
 22. Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto w ustalonym terminie.
 23. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców wg harmonogramu umieszczonego na stronie szkoły i udostępnionego przez wychowawców.
 24. Pracownicy szkoły i uczniowie, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
 25. Przyjęte książki zostaną odłożone w wydzielone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny trwającej min. 2 dni. Po tym okresie można je włączyć do użytkowania.
 26. Po upływie kwarantanny nauczyciele bibliotekarze dokonują oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub wpłaty na wyznaczone konto, o czym zostanie poinformowany przez e-dziennik.
 27. Ocena stanu i liczba oddanych podręczników dokonana przez nauczycieli bibliotekarzy jest ostateczna.

Do obowiązków czytelnika należy przestrzeganie regulaminu biblioteki. 

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11
W CZĘSTOCHOWIE

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

- wypożyczając je do domu

- czytając lub przeglądając na miejscu

- wypożyczając lub przeglądając w salach lekcyjnych

3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca.

4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone zniszczenia zgłosić bibliotekarzowi.

5. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę albo inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

6. Czytelnicy mogą wypożyczać książki na okres ferii zimowych i letnich.

7. Uczniowie kończący lub zmieniający szkołę zobowiązani są przed odejściem rozliczyć się biblioteką.

Artykuły

Dolina Muminków w listopadzie

2020-11-24
Powiększ zdjęcie

To tytuł jednej z książek o tych sympatycznych stworkach. Ale tu chcemy Wam polecić inną opowieść w różnych wersjach - "Kometę nad Doliną Muminków". Zapraszamy też do przeczytania wybranych fragmentów książek pani Tove Jansson oraz zapoznania się z jej biografią.

Czytaj więcej o: Dolina Muminków w listopadzie

Dla każdego - ciekawy audiobook :)

2020-11-24
Powiększ zdjęcie

Nie ma nic przyjemniejszego, niż dobra książka w listopadowy wieczór. Do kompletu pyszna herbata lub kakao, ciasteczko i przytulny koc. Oto przepis na udany wieczór Uśmiech

Zapraszamy Was do sięgnięcia po którąś z zaproponowanych przez nas książek / audiobooków - zawsze warto!

Czytaj więcej o: Dla każdego - ciekawy audiobook :)

Magia świąt w "Opowieści wigilijnej"

2020-11-23
Powiększ zdjęcie

Opowiadanie Charlesa Dickensa należy do klasyki literatury. Historia skąpego Ebenezera Scrooge'a rozgrywa się w połowie XIX wieku, ale dzięki swojemu ponadczasowemu przesłaniu, że dobro zwycięża, wciąż jest aktualne.

Czytaj więcej o: Magia świąt w "Opowieści wigilijnej"

Robert Louis Stevenson - autor powieści przygodowych

2020-11-20
Powiększ zdjęcie

Robert Louis Stevenson to pisarz szkocki, który żył w drugiej połowie XIX w. - 13 listopada minęła 170. rocznica jego urodzin. Był słabego zdrowia, dlatego podróżował, aby znaleźć odpowiedni dla siebie klimat. Z poznaną we Francji żoną wyjechał do Ameryki - tam spędzili mieisąc miodowy w opuszczonej kopalni srebra w Kalifornii (trzeba przyznać, że miał fantazję). Stevenson pisał bardzo dużo nowel, ale najsłynniejsze jego utwory to powieści: "Wyspa skarbów", "Porwany za młodu" i - a jakże - nowela "Dr Jekyll i pan Hyde".

Czytaj więcej o: Robert Louis Stevenson - autor powieści przygodowych

Alfred Szklarski „Tomek wśród kangurów”

2020-11-20
Powiększ zdjęcie

Chcę zarekomendować Wam dzisiaj trochę zapomniany, a wart przeczytania, cykl książek przygodowych Alfreda Szklarskiego. Pierwszy raz zetknęłam się z nim jako nastolatka, ale pamiętam do dziś, jakie wrażenie wywarła na mnie ta lektura. Co jakiś czas wracam do przygód Tomka Wilmowskiego, jego ojca Andrzeja oraz ich przyjaciół: bosmana Nowickiego i podróżnika Jana Smugi. Zachęcam Was do ich poznania.

Czytaj więcej o: Alfred Szklarski „Tomek wśród kangurów”

Dolina Muminków zaprasza

2020-11-19
Powiększ zdjęcie

Pierwszy raz wypożyczyłam książkę o Muminkach wiosną, gdy padał ciepły deszcz. Pamiętam krople wody, zbierające się na listkach śnieguliczki. Moja biblioteka dla dzieci mieściła się na piętrze ślicznego budynku w parku; trzeba było wejść po drewnianych schodach z trzeszczącą balustradą. Na końcu korytarzyka znajdowały się drzwi z ciemnego drewna, zakończone łukowato. Uwielbiałam tam wchodzić – to było jak brama do innego świata... Tego popołudnia spotkałam tam Muminki... Wróciłam biegiem do domu i zasiadłam do czytania... Muminki mnie pochłonęły.

Mam nadzieję, że Wy też zaprzyjaźnicie się z nimi – z każdą postacią: Muminkiem, Panną Migotką, Małą Mi, Ryjkiem, Włóczykijem... I całą resztą niezwykłych stworzeń, które wymyśliła, narysowała i opisała Tove Jansson – pisarka i malarka z Finlandii.

Zapraszam Was do Doliny Muminków Uśmiech

Czytaj więcej o: Dolina Muminków zaprasza

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - zaproszenie do Śródziemia

2020-11-19
Powiększ zdjęcie

„Hobbit” J. R. R. Tolkiena to powieść fantasy, której akcja rozgrywa się w Śródziemiu - baśniowym świecie wykreowanym przez wyobraźnię pisarza.  Zamieszkują go ludzie, elfy, smoki i hobbity. Te ostatnie są niezwykle sympatycznymi stworzeniami, które ponad wszystko cenią rodzinne więzi i spokojne wiejskie życie wśród natury. Fantastyczny wymiar powieści był niejednokrotnie odczytywany jako odwrót od świata realnego i ucieczka w krainę dziecięcych marzeń. Baśniowa opowieść Tolkiena jest jednak historią o najważniejszych wartościach i odwiecznej walce dobra ze złem.

Czytaj więcej o: "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - zaproszenie do Śródziemia

Skąd się biorą ładne przedmioty?

2020-11-18
Powiększ zdjęcie

Tworzenie przedmiotów codziennego użytku, np. mebli, naczyń, to jedna z dziedzin sztuki. Sztuki użytkowej, gdyż są to przedmioty, których używamy: na krzesłach siedzimy, pijemy z filiżanek i kubków. Ale ktoś je wymyślił, ktoś stworzył taki, a nie inny ich kształt, kolor, wzory... Często projekt tworzyli i tworzą wielcy artyści. Ta dziedzina sztuki to – wzornictwo (obecnie używana jest nazwa – design).

 

Czytaj więcej o: Skąd się biorą ładne przedmioty?

Poczuj się jak król...

2020-11-18
Powiększ zdjęcie

Od 2012 roku w listopadzie można zwiedzać zamki królewskie w Polsce za darmo. Akcja ma na celu popularyzację zabytków i zbiorów muzealnych. W tym roku z powodu pandemii wszystkie instytucje kultury są zamknięte, dlatego siedziby polskich władców możemy zwiedzać wirtualnie.

 

Czytaj więcej o: Poczuj się jak król...

"Quo vadis" inaczej

2020-11-18
Powiększ zdjęcie

26 marca minęło 125 lat od ukazania się w "Gazecie Polskiej" pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dzieła, które na stałe weszło do historii literatury światowej. 

Czytaj więcej o: "Quo vadis" inaczej