Kalendarium

Czwartek, 2021-03-04

Imieniny: Adrianny, Kazimierza

Statystyki

 • Odwiedziny: 296740
 • Do końca roku: 302 dni
 • Do wakacji: 113 dni
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka

Biblioteka

Bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 11 prowadzą: pani Agnieszka Dumańska w budynku A i pani Anna Zienkiewicz w budynku B. Z księgozbioru można korzystać przez cały tydzień.

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "A"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Godziny otwarcia biblioteki - budynek "B"

Zapraszamy:

Poniedziałek 8:00-14:00

Wtorek 8:00-14:00

Środa 8:00-14:00

Czwartek 8:00-14:00

Piątek 8:00-14:00

 

Zasady korzystania z biblioteki podczas pandemii koronawirusa

 1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły według harmonogramu, który opublikowany jest na stronie internetowej szkoły oraz przekazany wychowawcom oddziałów. Wychowawcy zapoznają z nim uczniów.
 2. Wypożyczać książki wolno tylko na swoje nazwisko.
 3. Dokonując zwrotów książek, należy podać swoje nazwisko, imię i oddział.
 4. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie w godzinach pracy biblioteki.
 5. Ze zbioru podręcznego uczniowie korzystają wyłącznie na miejscu.
 6. Książki, materiały z tego zbioru mogą być wypożyczane nauczycielom na lekcje.
 7. Książki wypożyczane nauczycielom na lekcje są egzemplarzami okazowymi. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nauczyciel nie przekazuje ich uczniom do oglądania.
 8. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach. Nie ma obowiązku zakładania maseczki jako osłony nosa i ust, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków.
 9. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (minimum 1,5 m).
 10. Do stanowiska wypożyczeń książek uczniowie podchodzą pojedynczo.
 11. Pomieszczenia biblioteczne są wietrzone na bieżąco, nie rzadziej jednak niż co 45 minut
 12. Na bieżąco dezynfekowane są klamki, klawiatury, telefon, włączniki światła oraz inne powierzchnie i elementy wyposażenia często używane.
 13. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego i zapewnienia bezpiecznej obsługi osób korzystających z biblioteki ogranicza się liczbę odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
 14. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych lub zwrotu wcześniej wypożyczonych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, także w oczekiwaniu na wejście do biblioteki.
 15. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
 16. Okres kwarantanny przyniesionej książki wynosi 2 dni.
 17. Zawieszone do odwołania jest korzystanie z czytelni.
 18. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
 19. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, ma obowiązek odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela – bibliotekarza. Działanie to następuje w telefonicznym uzgodnieniu z rodzicami ucznia.
 20. Przed zakończeniem roku szkolnego każdy uczeń, korzystający z biblioteki, musi oddać wypożyczone książki, w tym – podręczniki.
 21. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny lub inne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za zniszczone lub zagubione książki.
 22. Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać wpłaty na podane konto w ustalonym terminie.
 23. Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców wg harmonogramu umieszczonego na stronie szkoły i udostępnionego przez wychowawców.
 24. Pracownicy szkoły i uczniowie, którzy z niej odchodzą, zobowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteką.
 25. Przyjęte książki zostaną odłożone w wydzielone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny trwającej min. 2 dni. Po tym okresie można je włączyć do użytkowania.
 26. Po upływie kwarantanny nauczyciele bibliotekarze dokonują oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub wpłaty na wyznaczone konto, o czym zostanie poinformowany przez e-dziennik.
 27. Ocena stanu i liczba oddanych podręczników dokonana przez nauczycieli bibliotekarzy jest ostateczna.

Do obowiązków czytelnika należy przestrzeganie regulaminu biblioteki. 

 

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 11
W CZĘSTOCHOWIE

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

2. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:

- wypożyczając je do domu

- czytając lub przeglądając na miejscu

- wypożyczając lub przeglądając w salach lekcyjnych

3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 1 miesiąca.

4. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone zniszczenia zgłosić bibliotekarzowi.

5. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę albo inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.

6. Czytelnicy mogą wypożyczać książki na okres ferii zimowych i letnich.

7. Uczniowie kończący lub zmieniający szkołę zobowiązani są przed odejściem rozliczyć się biblioteką.

Artykuły

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie

2021-02-01

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

 

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zakończył się bardzo nietypowo – zamknięciem szkół z powodu pandemii. Z tego powodu nie wszyscy chętni zdołali wykonać zadania konkursowe. Dlatego z tym większą radością gratulujemy tym, którzy zdążyli przekazać do bibliotek swoje prace. Gratulujemy zdolności, talentu i chęci, by ten talent wykorzystać :) Publikujemy prace uczniów, przygotowane na konkursy: plastyczne - „Jesienne inspiracje” i „Lifting książki” (wykonanie nowej, pięknej okładki dla starej i zniszczonej książki) oraz literackie – dwa opowiadania „Porwanie dla okupu”. Zapraszamy do czytania i oglądania – warto!

 

Czytaj więcej o: Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – podsumowanie

A może książki o Indianach...?

2021-01-18
Powiększ zdjęcie

Kiedyś to był bardzo popularny temat - Indianie Ameryki Północnej. Dumni wojownicy w pióropuszach, barwnych strojach, dzielnie walczący z białymi najeźdźcami z Europy. Ich życie było całkowicie połączone z przyrodą; byli jej częścią. Dla Indian każdy element świata miał duszę - emanację Wielkiego Ducha, dlatego wielkim szacunkiem darzyli skały, drzewa, zwierzęta. Wielką popularnością cieszyły się powieści przedstawiające ich losy. Pisali o Indianach m.in.: Arkady Fiedler ("Mały Bizon"), Nora Szczepańska ("Sprzysiężenie Czarnej Wydry" - o Pontiaku, wodzu narodu Ottawa, "Karibu", "Dziki Anda"), Longin Jan Okoń (trylogia o Tecumsehu, wielkim wodzu narodu Shawnee, który zjednoczył wiele plemion/narodów indiańskich do walki o wolność - tak jak wcześniej Pontiak). Sławnym polskim Indianinem był Sat-Okh (o nim i jego twórczości pisaliśmy tutaj: http://sp11.edu.czestochowa.pl/art,706,100-lat-temu-urodzil-sie-sat-okh ).

 

Czytaj więcej o: A może książki o Indianach...?

Dziś - 18 stycznia - Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka!

2021-01-18
Powiększ zdjęcie

18 stycznia 1882 roku w Londynie urodził się Alan Alexander Milne, pisarz angielski, który niezwykłą popularność zdobył książkami dla dzieci: "Kubuś Puchatek" (1926, wyd. pol. 1938) i "Chatka Puchatka" (1928, wyd. pol. 1938).

Kubuś Puchatek i inne zwierzątka, jego przyjaciele, od prawie stu lat jest bliski chyba każdemu dziecku, a i niejednemu dorosłemu :) Zapraszamy Was do przeczytania i wysłuchania tych wspaniałych książeczek napisanych przez pana Milne.

Czytaj więcej o: Dziś - 18 stycznia - Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka!

Książki na ferie dla każdego Czytelnika :)

2021-01-04
Powiększ zdjęcie

Dla naszych starszych Czytelników przygotowaliśmy powieści przygodowe, science-fiction i podróżnicze. Zapraszamy do czytania!

Czytaj więcej o: Książki na ferie dla każdego Czytelnika :)

Wirtualny spacer po muzeach

2020-12-30
Powiększ zdjęcie

Czas pandemii, to że utknęliśmy w domu z powodu odgórnie ustalonych zasad nie musi oznaczać rezygnacji z odwiedzenia ciekawych pięknych miejsc i obiektów. Pomyślmy więc, że dzięki wirtualnym spacerom znikają bariery finansowe. Nie mają znaczenia: czas zwiedzania, lokalizacja ani trudności logistyczne.

Czytaj więcej o: Wirtualny spacer po muzeach

Skąd się wzięła tradycja szopek bożonarodzeniowych?

2020-12-28
Powiększ zdjęcie

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu w miejscowości Greccio ustawił pierwszą stajenkę. 

Czytaj więcej o: Skąd się wzięła tradycja szopek bożonarodzeniowych?

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

2020-12-22
Powiększ zdjęcie

Wszystkim naszym Czytelnikom - tym starszym, młodszym i najmłodszym - życzymy zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia! Uśmiech

Zapraszamy do wysłuchania opowiadania i obejrzenia pięknych ilustracji Uśmiech

Czytaj więcej o: Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

Czekając na zimę...

2020-12-21
Powiększ zdjęcie

... możemy chociaż popatrzeć na obrazy mistrzów malarstwa... Tak zimy wyglądały kiedyś...

Julian Fałat "Śnieg"

Czytaj więcej o: Czekając na zimę...

Audiobooki z Radiobooka

2020-12-21
Powiększ zdjęcie

W każdy poniedziałek Radiobook zamieszcza nowy audiobook - książki czytane przez wspaniałych aktorów. Dziś zapraszamy do wysłuchania "Pana Wołodyjowskiego" - trzeciej części trylogii Henryka Sienkiewicza - w doskonałej interpretacji Janusza Gajosa.

Czytaj więcej o: Audiobooki z Radiobooka

Mała Mi z Doliny Muminków, czyli jak sobie radzić z rodzeństwem ;)

2020-12-18
Powiększ zdjęcie

Kto przeczytał lub obejrzał jakąś część książek lub bajek o Muminkach, ten na pewno spotkał małą, złośliwą dziewczynkę w czerwonej sukience. To Mała Mi - prawdziwy wulkan energii, niestety rzadko dobrze ukierunkowanej. Kim jest ta drobna i złośliwa istotka?

Czytaj więcej o: Mała Mi z Doliny Muminków, czyli jak sobie radzić z rodzeństwem ;)