Kalendarium

Niedziela, 2021-04-11

Imieniny: Filipa, Izoldy

Statystyki

  • Odwiedziny: 306770
  • Do końca roku: 264 dni
  • Do wakacji: 75 dni
Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - zaproszenie do Śródziemia

2020-11-19
Powiększ zdjęcie

„Hobbit” J. R. R. Tolkiena to powieść fantasy, której akcja rozgrywa się w Śródziemiu - baśniowym świecie wykreowanym przez wyobraźnię pisarza.  Zamieszkują go ludzie, elfy, smoki i hobbity. Te ostatnie są niezwykle sympatycznymi stworzeniami, które ponad wszystko cenią rodzinne więzi i spokojne wiejskie życie wśród natury. Fantastyczny wymiar powieści był niejednokrotnie odczytywany jako odwrót od świata realnego i ucieczka w krainę dziecięcych marzeń. Baśniowa opowieść Tolkiena jest jednak historią o najważniejszych wartościach i odwiecznej walce dobra ze złem.

Czytaj więcej o: "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - zaproszenie do Śródziemia

Dolina Muminków zaprasza

2020-11-19
Powiększ zdjęcie

Pierwszy raz wypożyczyłam książkę o Muminkach wiosną, gdy padał ciepły deszcz. Pamiętam krople wody, zbierające się na listkach śnieguliczki. Moja biblioteka dla dzieci mieściła się na piętrze ślicznego budynku w parku; trzeba było wejść po drewnianych schodach z trzeszczącą balustradą. Na końcu korytarzyka znajdowały się drzwi z ciemnego drewna, zakończone łukowato. Uwielbiałam tam wchodzić – to było jak brama do innego świata... Tego popołudnia spotkałam tam Muminki... Wróciłam biegiem do domu i zasiadłam do czytania... Muminki mnie pochłonęły.

Mam nadzieję, że Wy też zaprzyjaźnicie się z nimi – z każdą postacią: Muminkiem, Panną Migotką, Małą Mi, Ryjkiem, Włóczykijem... I całą resztą niezwykłych stworzeń, które wymyśliła, narysowała i opisała Tove Jansson – pisarka i malarka z Finlandii.

Zapraszam Was do Doliny Muminków Uśmiech

Czytaj więcej o: Dolina Muminków zaprasza