Środa, 2019-11-20

Imieniny: Anatola, Edyty

„Jak nie czytam, jak czytam”

To kolejny rok, w którym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Jej celem jest pokazanie, że – na przekór statystyce – młodzi ludzie czytają książki. Uczniowie udowadniają, że czytanie jest fajne, książki mają dużą wartość, a czytać można w każdym miejscu i w każdych warunkach. Najlepiej tak, jak zrobiliśmy to my, 6 czerwca – na trawniku pod drzewami przed budynkiem szkolnym.

Tegoroczna akcja w całej Polsce odbywała się 7 czerwca, jednak z powodu wyjazdu w tym dniu trzech klas na wycieczki, my czytaliśmy sobie dzień wcześniej.

Prawie każdy przyniósł z domu ulubioną książkę. Dla zapominalskich urządzona została „Biblioteka na kółkach” - pięknie udekorowana taczka wypełniona książkami. Druga, równie kolorowa taczka, służyła jako regał bookcrossingowy – chętni mogli wybrać lub oddać („uwolnić”) książki. Obydwa narzędzia pracy cieszyły się nadzwyczajnym zainteresowaniem.

Akcji towarzyszyły dwa konkursy. Najmłodsi czytelnicy z klas I – III – przygotowali do oceny okrzyk promujący czytelnictwo, starsi uczniowie – rywalizowali za pomocą pięknych, kolorowych  plakatów na ten sam temat.

Po rozstrzygnięciu konkursów, równo o godzinie 10:00, wszyscy, uczniowie i nauczyciele, pogrążyli się cichym w czytaniu. Na kocykach, ławeczkach, krzesełkach, na trawie – wszędzie w wygodnych pozach zastygli miłośnicy literatury. Było nas razem: 189 uczniów i 22 nauczycieli! Między czytającymi krążyła ze swoim profesjonalnym aparatem pani Agnieszka Dumańska, która utrwalała na zdjęciach te wspólne miłe chwile.

Po wspólnym czytaniu prowadzący imprezę, Ula Dudek i Kuba Kowalik zaprosili wszystkich do jednoczesnego głośnego odczytania dwóch pierwszych zdań ze strony 10. swojej książki. Powstał nam z tego niezwykle zabawny intelektualny gwar J

Kolejnym punktem było podsumowanie przeprowadzonych w dniu 31 maja szkolnych Wyborów Książki. Wyniki przedstawiły pomysłodawczynie - nasze panie bibliotekarki.

Na zakończenie uczestnicy akcji zapozowali do wspólnej fotografii.

Dodatkową atrakcję mieli przyszli czytelnicy - dzieci z klasy „0”, którym uczennice z Koła Bibliotecznego brawurowo zaprezentowały wesołe wierszyki.